ACC Enerji & Danışmanlık

Kurulum & Devralma

Enerji piyasalarında şirketlerin birçok ihtiyaçları ortaya çıkabilmektedir. Bu tür gereksinimler arasında Kurulum & Devralma aşaması da ayrıca ele alınması gerekenler arasında yer alır. Enerji piyasasına yatırım yapılacağı zaman şirketlerin bazı konularda danışmanlık hizmetleri alması gerekebilmektedir.

Bu sürecin profesyonel bir bakış açısı ile yönetilmesi şirket açısından mali avantaj yaratır. İş süreçlerinin hızlı takibi ve kısa sürede gerçekleştirilebilmesi doğru bir danışmanlık hizmeti ile gerçekleşir. Hukuki konuların yanı sıra mevzuatların da danışmanlık şirketleri aracılığı ile kısa sürede kavranması mümkün olur.

Enerji piyasalarını ilgilendiren konularda EPDK olarak da bilinen Enerji Piyasaları Denetleme Kurumu çalışmalar yapar. Bu kurum mevzuatların düzenlenmesinin yanı sıra denetleme görevlerini de yerine getirmektedir. Şirketlerin enerji piyasalarına yatırım yapacakları zaman mevzuatları yakından takip etmeleri haklarını kavrayabilmeleri açısından önem taşırken işin yürütüm aşamaları için de gerekir.

İdari ve hukuki sürecin doğru anlaşılabilmesi uzmanlar sayesinde mümkün olurken piyasada yer alan özel danışmanlık şirketleri de zaman zaman veri analizleri yapar. Bu sebeplerle de danışmanlık hizmeti alınması şirket açısından gelişmelerin yakından takip edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Enerji piyasalarına yatırım yapacak şirketlerin hukuki konularda ihtiyaç duyabileceği pek çok bilgi olurken ön lisans aşaması, tesis kurulum süreçlerinde ortaya çıkacak ihtiyaçlar ve bu dönemde imzalanacak sözleşmeler hakkında uzman bir bakış açısına gerek duyulur.

Ayrıca lisansız elektrik üretim şirketleri söz konusu olduğunda pay devri ve birleşme& devralma süreçleri de hukuki açıdan önemli konular arasında yer alır. Bu tür sebeplere bağlı olarak da firmalar danışmanlığa gerek duyabilir.

Şirketlerin pay devirleri, şirket devralmalarının yanı sıra birleşmeleri de enerji piyasalarına yatırım yapmayı düşünen firmaların bilmesi gerekenler arasında yer alır. Firmaların haklarını doğru analiz edebilmesinin yanı sıra verimli bir çalışma ortamı açısından bu tür analizlerin yapılması için danışmanlık şirketleri uzmanlarla çalışmaktadır.