Dijital dönüşümde iş liderlerine gereken eylem önerileri

IBM’in birçok ülkede düzenlediği Think zirveleri, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl dijital olarak yapılıyor. Zirvenin Türkiye ayağı Think Digital Türkiye, IBM’in ülkemizdeki faaliyetlerinin 82. yıl dönümünü kutladığı 11 Kasım Çarşamba günü gerçekleşti. Akbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Binbaşgil, FutureBright ve Davranış Enstitüsü Kurucusu Akan Abdula, IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen’in yer aldığı etkinliğe; farklı sektör temsilcileri ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. “Nasıl ilerleyeceğimizi yeniden düşünelim” ana temasıyla düzenlenen zirvede, IBM’in yılın ilk yarısında Türkiye’de kullanıma sunduğu dijital eğitim platformu Open P-TECH’in, sistemine Türkçe’yi de eklediği duyuruldu.

Salgın sebebiyle dijitalleşmenin benimsenme hızının ivme kazandığını belirten IBM Türkiye Genel Müdürü Volkan Sözmen; yıllar alabilecek süreçlerin, artık birkaç aya sığdırılabildiğini vurguladı: “82 yıldır Türkiye’de var olmanın bilinci ve güveniyle, tarihin, geriye dönüp bu dönemi; dijital dönüşümün hızlandığı ve hep birlikte, ülkemizin yeni teknolojik atılımının, temellerini attığımız dönem olarak göreceğine inanıyorum. Belirsizliği ve sürekli değişimi dikkate alarak yıllardır çeviklik ve esneklik ihtiyacından söz ediyoruz ve içinde bulunduğumuz dönem, kuruluşlarımızda bu yetenekleri oluşturmamızın ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde gösteriyor.”

IBM’in Türkiye’de iyi teknoloji alanındaki liderliğini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Sözmen; dijital dönüşümün ortaya çıkaracağı fırsatların değerlendirilmesi için gerekli en önemli adımın, geleceğin teknik ve profesyonel becerilerine hazırlıklı bir neslin yetiştirilmesi olduğunun da altını çizdi.

Fiziksel ve dijital arasındaki denge değişiyor

IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen salgının iş dünyasındaki etkilerine değindi. Bu dönemde yöneticileri bekleyen zorluğun, doğru kararları alabilmek ve gereken cesur adımları atmak olduğunu belirten Kralingen sözlerine şöyle devam etti: “İşletmelerin ve hükümetlerin virüsün ilk etkisine ne denli hızlı tepki verdiklerini gördük. Ekonomilerdeki iyileşmenin yavaş yavaş olacağı belli oluyor. Ancak dünyadaki birçok sektörden iş liderleriyle konuşurken, bir şeyin çok net olduğunu görüyorum. Bu dönem dijitalliğe geçiş hızlanacak.”

Fiziksel ile dijital arasında dengenin büyük ölçüde değiştiğini belirten Kralingen, cümlesini şu örneklerle açıkladı: “Büyük bir sağlık kuruluşunun sağlık hizmeti için aldığı telefon sayısı günde bin 500’den 43 bine yükseldi. 60 yaş üzeri tüm bankacılık müşterileri de artık dijitale erişebildikleri için bankalar, birçok şubenin yeniden açılamayacağını öngörüyor.”

Dijital hizmetleri daha önce hiç kullanmamış kişilerin de internet alışverişi, görüntülü aramalar ve diğer çevrimiçi deneyimlere yoğun bir şekilde yöneldiğini belirten Kralingen; algılarının ve tercihlerinin kalıcı olarak değişeceğini vurguladı. Kralingen, son olarak dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde iş liderlerine gereken üç ana eylem önerisinde bulundu:

  • Müşterilerle iletişimde yeni yollar bulmak ve müşteri deneyimini geliştirmek
  • Her sektöre özel uyarlanmış açık bir iş mimarisi ve teknik mimariye sahip olmak
  • Ölçeklendirilmiş bir girişimci zihniyetiyle iş esnekliği ve çevikliği oluşturmak

Bir cevap yazın